wz

Rozcestník

Dogfrisbee-hk - kdo jsme, vznik, naše cíle a sny
Dogfrisbee - stručně i podrobně o sportu, který jsme si oblíbili
Historie sportu - aneb Něco málo z krátkých dějin DiscDog
Disciplíny - Freestyle, DogDartbee, SuperMinidistance,... Zjednodušená i originální pravidla
Dogfrisbee-hk

Vše začalo v zimě 2008. Tehdy byli v Hradci Králové jednotlivci, kteří o dogfrisbee příliš nevěděli, ale občas psovi pro zábavu hodili disk. Nejprve jsme se seznámili, a to v místech, kam chodíme nejčastěji na procházky. Někdo vymyslel, že si budeme říkat H.B.G. (=Hradecký Bordeří Gang), což se ujalo, ale název začal pokulhávat, když se k nám přidala Lucka s Jessií (irský setr) :-) Ovšem skřípalo to již trochu dříve, protože ne všichni z nás měli nejraději ze všech psích sportů dogfrisbee.
Na podzim již zmíněného roku se po domluvách scházíme na určených místech a trénujeme, co jsme kde pochytili a zjišťujeme, že nás tento sport (obzvlášť díky ME konaném v Mnichovicích u Prahy) nadchnul! A protože jsme podnikavci a v HK nám naprosto chybí pořádná kynologická základna (nejen dogfrisbee, ale, co si budeme povídat, ani ostatní psí sporty na tom nejsou o moc lépe) a klub, ve kterém by se mohli aktivní pejskaři scházet, založili jsme ho. Tedy spíše založily, protože mužská část týmu nám trochu chybí...
Rok poté, co jsme se seznámily a po půl roce tréninku jsou tu první dogfrisbee závody a s nimi první úspěchy, seznamování se s lidmi z branže a kupa srandy! Naším dalším výrazným počinem bylo založení občanského sdružení Dogfrisbee o.s.
Cílem naší činnosti je nejen propagace dogfrisbee v Hradci, ale především nám jde o zábavu s našimi psy a nějaký ten úspěch je vždy třešnička na dortu, ale o to více si ho vychutnáme!
Po dalších několika letech fungování lze napsat, že ač některé týmy odcházejí a jiné přicházejí, stále jezdíme po závodech, učíme se a bavíme se, takže suma sumárum se nám docela dobře daří držet se svého původního cíle :-)
Edit 2016: Přejmenovali jsme náš tým na KRÁLOVSKOU LETKU - pro hráče z královského věnného města s létajícími psy nám tento název přijde vystihující.

Kde trénujeme?, Info pro členy Nahoru Zpět
Dogfrisbee

Dogfrisbee je jeden z nejefektnějších psích sportů. Hráč hází psovi létající talíře a pes s nadšením skáče, chytá a aportuje. V dogfrisbee se snoubí elegance psa, šikovnost psovoda, krásné choreografie a radost všech okolo z výkonů celého týmu.

ČTI DÁL Nahoru Zpět
Historie sportu

Dogfrisbee je relativně mladý sport pocházející z Ameriky. Prvním a obdivovaným psem byl vipet Ashley, jehož páníček Alex Stein vběhl během přestávky při fotbalovém utkání na trávník a ukázal před zraky kamer dechberoucí show. Vyvrcholení celé této propagandy ovšem neskončilo tak, jak by si hráč přál...

POKRAČOVAT
Disciplíny

Dogfrisbee rozlišuje několik samostatných disciplín, které spojuje házení disků. Jmenovitě to je SuperMinidistance, Freestyle, TimeTrial, Dogdartbee, The Quadruped.

V SuperMinidistance jde o délku hodů. Na hřišti jsou vyznačené zóny po 10 yardech. Chytne-li pes disk v první výseči, nemá žádný bod, v další má jeden, dva, tři a čtyři body. Navíc se počítá + 0,5 bodu za chycení ve výskoku a další půlbod navíc je za chycení ve středové výseči.

Freestyle je královská disciplína dogfrisbee skládající se ze dvou kol freestylu a jednoho kola minidistance. Minidistance má stejná pravidla jako superminidistance, jen zde není středová zóna, proto se nepočítají další půlbody navíc. Při freestyle má hráč možnost použít maximálně 10 disků a sestava může být dlouhá nejvýše 2 minuty, u mladých psů 90 sekund.
Ve freestylu by měl tým předvést pěknou a promyšlenou show, podle současných pravidel (USDDN) by měla obsahovat některé prvky (over, vault, cik-cak,…), pravidla EDDR už ale povinné prvky neobsahují. Sestavu hodnotí 4 rozhodčí: tým, hráč, pes, úspěšnost. Rozhodčí pro tým sleduje prvky, které provádí pes společně s hráčem (stejný pohyb, vault,…), samotný hráč je hodnocen jiným rozhodčím například za využití plochy či disc management,… Rozhodčí, který boduje psa, sleduje hlavně jeho atleticitu (obratnost) a aportování. Úspěšnost je dána poměrem hozených a chycených disků.
Maximální počet bodů, které může získat jeden tým v této disciplíně, je 102,5 bodu - 22,5 za minidistance a každé kolo freestylu je hodnoceno čtyřiceti body, 10 od každého rozhodčího. Je již drobným detailem, že kola freestylu se násobí koeficientem, protože tato disciplína je přeci jen více o freestylu než minidistance :-)

TimeTrial (časovka). Cílem této disciplíny je dokončit 2 úspěšné dvacetiyardové hody v co nejkratším čase. Pokud se některý hod nepovede, psovod může házet dál, ale ubíhá mu čas. Každý hod musí hráč stihnout do 1 minuty, jinak je tým diskvalifikován.

Dogdartbee vychází z klasických šipek. Na zemi je velký terč, čím blíže ke středu terče jsou přední nohy po dopadu psa s diskem, tím více má tým bodů. Soutěží se vyřazovacím způsobem, každé kolo se skládá ze tří sérií po třech hodech. Maximum bodů za jedno kolo je 300.

The Quadruped je další vyřazovací disciplína dogfrisbee. Standartního setu se účastní 4 týmy a skládá se ze tří kol. V každém vyřazovacím kole má hráč 3 pokusy, počítá se mu vždy ten nejdelší. Jeden tým s nejkratším chyceným hodem každé kolo vypadne.

KOMPLETNÍ PRAVIDLA Nahoru Zpět

Výborný e-shop, kde najdete vše, co k dogfrisbee potřebujete


doporučujeme     
Disc Dog klub ČR
copyright (c) Dogfrisbee o.s. 2008 - 2017
Prosím, nepoužívejte jakýkoliv materiál z těchto stránek bez souhlasu.